Zaplanuj weekendowy wypad w góry - wskazówki i rady
Plan na weekendowy wypad w góry - gdzie warto zjeść, co zobaczyć? Zaplanuj letni urlop na Podhalu, dowiedz się, które atrakcje warto zobaczyć, gdzie zjeść i na co zwrócić szczególną uwagę podczas rezerwacji miejsca noclegowego.
Szukasz gotowego planu na wyjazd? Chcesz oszczędzić czas na poszukiwaniu ciekawych miejsc i atrakcji? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Przygotowaliśmy szczegółowy plan na weekendowy wypad w góry, z wieloma praktycznymi radami i wskazówkami. Znajdą tu coś dla siebie zarówno osoby odwiedzające Podhale po raz pierwszy, jak i te które przyjeżdżają tu po raz kolejny.
Podhale ma wiele oryginalnych i ciekawych miejsc do zaoferowania, w Zakopanem, Białce czy Bukowinie Tatrzańskiej aż roi się od restauracji, sklepików i budek regionalnych. Te miejscowości podczas ferii zimowych i wakacji są najczęściej wybieranymi przez turystów. A to wiąże się z często z utrudnionym dojazdem, wydłużonym czasem podróży oraz większymi kolejkami do najpopularniejszych atrakcji. Wybierz miejsce, w którym przede wszystkim będzie można wypocząć, a także w każdej chwili szybko dojechać do centrum wydarzeń i najpopularniejszych miejsc w górach.
Komfort i wygoda - Apartamenty nad Potokiem
Planując weekend na Podhalu warto zacząć od wyboru zakwaterowania. Górska baza noclegowa jest bardzo bogata i z pewnością każdy znajdzie miejsce, które spełni wszystkie wymagania.
Wskazówka
Nie sugeruj się miejscem, a tym co może ci zaoferować dany obiekt oraz miejsce, w którym się znajduje. Jeśli wybierasz się na wakacje z rodziną zwróć szczególną uwagę na otoczenie - czy aby obiekt nie leży zbyt blisko ruchliwej drogi, czy posiadłość jest ogrodzona, czy jest ogród do zabawy dla dzieci, czy jest plac zabaw lub miejsce na grilla. Takie kwestie znacznie ułatwiają organizację dnia, np. Gdy zaskoczy pogoda lub nagle trzeba zmienić plan wycieczki.
Wybierając Apartamenty nad Potokiem zyskujesz:
- komfort i bezpieczeństwo
- ciszę, spokój, relaks z dala od zgiełku ulicy
- w pełni wyposażoną kuchnię
- pomieszczenie gospodarcze
- Akwanarium: Podwodny Świat - największe akwanarium ryb słodkowodnych. Całą powierzchnie akwanarium - oceanarium zajmują akwaria ze swoją specjalizacją na temat fauny i flory krajowych wód śródlądowych. To wyjątkowa przestrzeń wystawiennicza- prawie 60 gatunków ryb.
- Myszogród - niepozorne wejście sprowadzi Cię do podziemi kamienicy w górnej części Krupówek gdzie znajduje się prawdziwa mysia norka mierząca 200 m2! A tam… ponad 1000 myszek z całego świata żyjących w różnych baśniowych sceneriach! Warto zabrać tam najmłodszych wczasowiczów!
- Papugarnia w Zakopanem - jest największą w Małopolsce. To idealny pomysł na spędzenie wolnego czasu w Zakopanem. Spotkacie tu liczne gatunki pięknych, kolorowych papug. Od najmniejszych Lorys Górskich po Wielkie Ary.
- Centrum Edukacji Przyrodniczej - miejsce, gdzie poprzez zabawę możesz poznać tatrzańską faunę i florę. To najnowocześniejszy tego typu obiekt w regionie. W środku kino 4D, największa w Polsce makieta Tatr, sala odkryć, sklepik z wyjątkowymi górskimi gadżetami i wydawnictwami oraz wiele innych atrakcji. Wstęp jest bezpłatny.
- Be happy - Sweet Art and Illusion Museum- to muzeum szczęścia, w którym króluje róż. Niepowtarzalne scenografie z kultowymi donatami, ogromnymi słodyczami czy bajkowymi jednorożcami sprawiają, że można dosłownie oderwać się od rzeczywistości. Miejsce dla fanów fotografii, szukających oryginalnych, niecodziennych miejsc.
Apartamenty nad Potokiem to wolnostojący budynek otoczony lasem, z dużym ogrodem.
Apartamenty nad Potokiem w Leśnicy-Groniu to miejsce leżące nieco na uboczu. Dzięki temu masz gwarancję wypoczynku w sprzyjających warunkach.
Goście Apartamentów nad Potokiem mogą korzystać ze wspólnej, ogólnie dostępnej, w pełni wyposażonej kuchni. Warto zwrócić na to uwagę, gdy chcemy samodzielnie przygotowywać chociażby prowiant na wycieczki w góry czy odgrzać jedzenie dla malucha.
Pralnia na miejscu przyda się zwłaszcza, gdy planujesz dłuższy wyjazd. W Apartamentach nad Potokiem znajdziesz ogólnodostępną pomieszczenie gospodarcze-pralnie.
Wiem gdzie nocuję - i co dalej?
Gdy już mamy wybrane miejsce noclegowe odpowiednie do naszych potrzeb i wymagań skupmy się na kolejnych równie istotnych aspektach podróży. Zwróćmy szczególną uwagę na porę roku, w której wybieramy się w góry i prognozę pogody. To ważne, gdyż część atrakcji jest sezonowych i na miejscu, przez nieuwagę, może zastać nas przykra niespodzianka. Przykładowo spłynąć Dunajcem możemy tylko od kwietnia do listopada.
Ta wiedza pozwoli nam także odpowiednio spakować walizkę. Na szlaku, w wyższych partiach gór, nawet wiosną przydadzą się czapki i ciepłe skarpety. Zaś w czasie deszczu warto odłożyć wycieczki np. Na Gubałówkę czy Kasprowy Wierch.
PLAN WYCIECZKI - LETNI WEEKEND W GÓRACH
Piątkowe popołudnie w Leśnicy-Groniu
W większości obiektów doba hotelowa rozpoczyna się od godziny 16:00. Tak jest także w Apartamentach nad Potokiem. Popołudnie warto więc wykorzystać na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu, rozpakowanie walizek, sprawdzenie pokoi i tego czy aby niczego nie brakuje i wszystkie nasze prośby zostały spełnione. Po podróży z pewnością będziemy głodni i spragnieni. Warto więc na wieczór zaplanować wyjście do restauracji. W okolicy znajduje się Szara Góra serwująca smaczne dania kuchni polskiej, włoskiej, fast food, desery, a nawet pizze! Możemy zamówić posiłek na dowóz lub odwiedzić miejsce. Polecamy tę 2 opcję! Piękne wnętrza, przytulna atmosfera z pewnością przypadnie do gustu wszystkim fanom stylu i elegancji. To także okazja na pierwsze zwiedzanie okolicy. Spacer do restauracji zajmie ok. 30 minut.
W piątek warto wrócić do apartamentu nieco wcześniej, aby zregenerować siły i przygotować się na aktywną i pełną wrażeń sobotę. Wcześniej sprawdzamy prognozy i wybieramy wariant na słoneczny lub deszczowy dzień.
Aktywna sobota na górskim szlaku
Upalny letni dzień
W sobotę, gdy pogoda dopisze warto wstać wcześniej. Pobudkę zaplanuj na 6:00. Zapakuj plecak na górską wyprawę. Nie zapomnij o prowiancie - kanapki, woda i coś na ząb przyda się na szlaku. Zjeść większy, ciepły posiłek będzie można w schronisku, a nawet smaczny deser!
Zmotoryzowani wpisują w nawigację Palenica Białczańska, a najlepiej już dzień wcześniej wykupują parking na określoną godzinę, aby mieć zagwarantowane miejsce postojowe. Więcej informacji na temat biletów stępu znajdziesz na oficjalnej stronieTPN-u.
Ruszamy do Morskiego Oka. Droga w większości jest dość przyjemna, bo asfaltowa i nie ma stromych podejść. Śmiało można ten kierunek obrać spędzając weekend w górach z dziećmi, gdy te jeszcze korzystają z wózka. Trasa jest dość długa - w dwie strony musimy liczyć ok. 4:30h. Dodać do tego należy jeszcze czas poświęcony na zdjęcia i posiłek w schronisku. Warto więc zaplanować 6-godzinną wycieczkę.
Po wyczerpującym poranku, popołudnie spędzamy w gorących wodach podhalańskich term. Możemy wybrać - Banię w Białce Tatrzańskiej lub Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej.
Kilka godzin w ciepłych wodach termalnych, jacuzzi lub spędzonych na masażu wodnymi biczami i wypoczywaniu na leżakach w słońcu, z pewnością pozwoli zregeneruje nasze ciało i umysł, zwłaszcza po tak długiej wędrówce.
Około 20:00 wracamy do apartamentu, by przygotować się na kolację w prawdziwej góralskiej karczmie z muzyką na żywo w Białce Tatrzańskiej. Dzień kończymy późnym powrotem do Leśnicy-Gronia.
Deszczowe chmury
Co robić gdy nastąpi nagłe załamanie pogody i nadejdą deszczowe chmury? Bez obaw! Wyżej wspomniane baseny termalne to dobry pomysł o każdej porze. Poniżej znajdziesz listę atrakcji, które sprawdzą się podczas niepogody:
Niedziela pełna relaksu na Podhalu
Po wyczerpującej i pełnej wrażeń sobocie warto zaplanować nieco spokojniejszą i bardziej wypoczynkową niedzielę. Proponujemy 2 kierunki:
Zakopane - Krupówki i Gubałówka - Muzeum Oscypka
Propozycja dla tych, którzy chcą zobaczyć kultowe miejsca i połączyć wypoczynek z aktywnością oraz poznawaniem ciekawych ludzi i miejsc. Wybieramy się do Zakopanego - stolicy Podhala. Tam zaczynamy od spaceru po Krupówkach. Uwaga! Z dziećmi może nieco się on wydłużyć. Budki z regionalnymi smakołykami, wyrobami z owczej skóry, biżuterią i wieloma innymi oryginalnymi pomysłami prowadzą nas aż po samą Gubałówkę.
Na Gubałówkę możemy wyjść o własnych siłach lub wybrać kolej. Kolej odjeżdża średnio co 15 minut, a przejazd trwa 2 minuty. Ze szczytu rozpościerają się niesamowite widoki na tatrzańskie panoramy, a na miejscu również czeka na nas wiele punktów gastronomicznych, budek z pamiątkami. Zimą budowana jest tu Kraina Świateł.
Popołudniu warto jeszcze odwiedzić Muzeum Oscypka w Zakopanem. To miejsce, które łączy wiedzę z praktycznymi umiejętnościami. Podczas zajęć samodzielnie wyrobisz własny podhalański oscypek, dowiesz się wielu ciekawych informacji od znanych podhalańskich bacy, a także kupisz oryginalny, certyfikowany górski ser.
Po drodze będziesz mijać wiele wspaniałych karcz i góralskich restauracji. W Zakopanem polecamy m.in. Restaurację Adamo. Wybierz miejsce, które Cię zaintryguje, urlop to dobry czas na odkrywanie nie tylko nowych miejsc, ale i smaków.
Zwiedzanie Spisza - Niedzica - Zamek - Spiska Kraina i Spływ Dunajcem
Kierunek nieco przeciwny. Zwiedzamy Spisz. Jedziemy do Niedzicy, gdzie możemy spacerować wokół zapory, w przepięknych okolicznościach oraz zwiedzać zabytkowy zamek. I wąwóz. Jeśli podróżujemy z dziećmi warto zatrzymać się w Spiskiej Krainie. To idealne miejsce dla najmłodszym - pełne wielu atrakcji, jak: park linowy, dmuchany plac zabaw, strefa gier, paintball i wiele innych. Z pewnością spędzicie tam całe popołudnie. Na miejscu działa Karczma Zadyma - można zjeść tam smaczne dnia kuchni regionalnej.
Jeśli zaś planujemy wyjazd bez dzieci, śmiało można pojechać nieco dalej… do Sromowiec Wyżnych. Tam od 1 kwietnia do 31 października flisacy czekają na turystów chcących spłynąć na tratwie wzdłuż Dunajca. Ciekawa lekcja przyrodniczo-historyczna, zapewniająca moc wrażeń. Z pewnością będzie zapamiętana na dłużej!
Leniwy poniedziałek pod Tatrami
Poniedziałek to czas na pożegnanie się z Tatrami. Doba hotelowa zazwyczaj trwa do godziny 11:00. Dlatego warto jeszcze wykorzystać ten czas, na przykład na piknikowe śniadanie w plenerze lub szybki rowerowy rajd. Leśnica-Groń ma do zaoferowania wiele pięknych łąk, lasów, terenów idealnych na wypoczynek wśród przyrody.
Weekend w Tatrach
Powyższy plan modyfikuj do własnych potrzeb i warunków jakie zastaniesz na miejscu. Atrakcje, które wybraliśmy dostępne są w większości przez cały tydzień. Jak wiadomo, weekendy mają w swej naturze nieco dłuższy czas spędzony w korku i kolejkach do kas czy popularnych atrakcji. Warto więc zawsze uwzględnić w planie półgodzinny poślizg. Oczywiście najistotniejszym czynnikiem będzie pogoda. Nie ma się co martwić, gdy w prognozach widnieją tylko chmury i deszcz. W górach zmienia się to dość szybko, a bawić się świetnie i korzystać z lokalnych atrakcji można nawet podczas niesprzyjającej aury.
Skorzystaj z naszego planu, zarezerwuj pobyt w Apartamentach nad Potokiem i ciesz się wyjątkowym weekendem spędzonym pod samymi Tatrami w spokojnej i bezpiecznej okolicy. Korzystaj z lokalnych atrakcji, zwiedzaj i poznawaj. To idealny czas na urlop.